Asbestin oluştuğu mikroskobik lifler rahatlıkla havaya karışabilir ve canlılar tarafından solunum yolu ile alınabilir. Bu lifler, şekillerinden dolayı akciğer dokusuna ve diğer solunum sistemindeki diğer dokulara yapışır. Zamanla bu küçük lifler inflamasyona ve çeşitli sağlık problemlerine sebep olurlar. Bu problemlerden en büyük üç tanesi:

 Mezotelyoma: Agresif bir kanser türüdür. Göğüs ve karındaki hayati organları koruyan ince bir zarda oluşur. Asbeste maruz kalmak, hastalığın tıbbi olarak kanıtlanabilmiş tek sebebidir.

 Akciğer Kanseri: Daha çok sigara içmeyle ve radyasyona maruz kalma ile ilişkilendirilse de akciğer kanseri de asbeste maruz kalındığında görülme riski artmaktadır.

 Asbestozis: Plevra denilen akciğer zarında oluşan yara dokuları nedeni ile oluşan dejeneretif bir solunum sistemi problemidir. Mezotelyoma başlangıcının habercisi olabilir.

Neredeyiz ?

Adres: Korkutreis Mahallesi Hanımeli Sokak Saadet Apartmanı No:39/4 Kızılay - ÇANKAYA / ANKARA || Telefon : 0312 232 31 22 || Gsm : 0505 492 78 00